Birdwatching v Anglii

Birdwatcher, birder nebo twitcher je člověk, který pozoruje nebo fotí ptáky. V Anglii je birdwatching velmi rozšířeným koníčkem. Zatímco v Čechách mají lidé jako oblíbenou kratochvíli nejčastěji rybaření, tady chodí sledovat opeřence. Na mnoha místech Anglie najdete přírodní ptačí rezervace s maskovanými pozorovatelnami (hides), kde sedí nadšení birdwatcheři s dalekohledy a foťáky s dlouhými objektivy a sledují každý pohyb na přilehlé mokřině.

Birdwatching v Anglii
V ptačí pozorovatelně („hide“) v Slimbridge v Gloucestershire

Historie birdwatchingu v Anglii

Kořeny birdwatchingu sahají do konce 18. století a jsou spojeny se jmény Gilbert White, Thomas Bewick, George Montagu a John Clare. Všichni to byli Britové. Na přelomu 19. a 20. století razili někteří ornitologové revoluční vědeckou metodu: Pro vědecké zkoumání není vždy nutné ptáka zastřelit a kuchat mrtvého, ale je fajn je někdy také pozorovat živé v jejich přirozeném prostředí.

Neznámějším průkopníkem birdwatchingu byl britský ornitolog Edmund Selous, který také termín bird-watching zavedl. Selous publikoval mnoho knih o sledování ptáků v jejich přirozeném životním prostředí. Byl silně proti střílení ptáků pro tzv. vědecké účely (například do muzejní sbírky).

Později se ze sledování ptáků stal koníček zapálených nadšenců, kterým nejde už ani tak o vědecké pozorování ptactva, ale spíš se kochají přírodními krásami pestrého ptačího světa. Z Anglie se záliba v pozorování ptáků dostala do Ameriky a do dalších částí světa.

V roce 1930 vznikla v Británii organizace BTO (British Trust for Ornithology), která sdružuje birdwatchery v Británii a vydává různé časopisy a atlasy ptáků. WWT (Wildfowl and Wetlands Trust) je další organizace, která podporuje ptáčkaření. Vznikla v roce 1946 a stará se o několik ptačích přírodních rezervací v UK. Vstup do rezervace je placený a návštěvníci se tam musí chovat k životnímu prostředí šetrně. V rezervaci je mnoho pozorovatelen, kde můžete sledovat například ledňáčky, kolihy, čajky a mnoho dalších ptáků, a to přímo v jejich přirozeném prostředí.

Jaké jsou rozdíly mezi birdwatcherem, birderem a twitcherem?

Tyto pojmy se někdy prolínají a definice není úplně jasná. Podle anglické wikipedie je to asi takto:

Birder – profesionál nebo amatér, který sleduje ptáky proto, aby studoval jejich chování.

Birdwatcher – dnes se tak označují lidé, kteří pozorují ptáky z různých důvodů. Většinou pro zábavu, ne pro studium.

Twitcher – člověk, který sleduje ptáky proto, aby je viděl a mohl si je odškrtnout na seznamu. Birdwatcherovi nevadí vidět stejného ptáka znovu, twitcher to považuje jen za ztrátu času. Twitchery jste mohli vidět ve filmu s Jackem Blackem The Big Year (Nadějný rok).

Do češtiny se někdy birdwatching překládá jako „ptáčkaření“ nebo „pozorování ptáků“. Není to tak elegantní jako v angličtině, a proto i v češtině zdomácněl anglický pojem birdwatching.

Kam v Anglii za ptáky?

Pokud také rádi pozorujete ptáky a užíváte si přírodu, navštivte v Anglii některé WWT centrum. V celém Spojeném království je nyní 10 ptačích rezervací, které spravuje charitativní organizace WWT. Sedm jich je v Anglii, jedna ve Walesu, jedna v severním Irsku a jedna ve Skotsku. Seznam míst jednotlivých rezervací můžete najít na stránkách wwt.org.uk/wetland-centres. Osobně jsem navštívil několikrát WWT Slimbridge v Gloucestershire, pak také Llanelli ve Walesu (viz článek Dovolená v jižním Walesu – Gower AONB). Slimbridge je ze všech WWT nejstarší a založil ho v roce 1946 ornitolog Sir Peter Scott.

WWT mívá kromě části, kde můžete pozorovat ptáky volně v přírodě, také část s exotičtějším ptactvem z jiných zemí. Tato část je už více podobná Zoo a setkáte se tam například s plameňáky, hadilovy a dalšími ptáky ze všech světadílů.

in the hide
V pozorovatelně ve WWT LLanelli ve Walesu

A na závěr taková ochutnávka – pár ptáčků, které se mi podařilo nafotit během našeho pobytu v Anglii.

Skorec vodní / White-throated Dipper
Skorec vodní / White-throated Dipper
mlynařík dlouhoocasý / longtail tit
Mlynařík dlouhoocasý / Longtail Tit
Pěvuška modrá / Dunnock
Pěvuška modrá / Dunnock
Červenka obecná / European robin
Červenka obecná / European Robin
Červenka obecná / European robin
Červenka obecná / European Robin
Volavka stříbřitá / Little egret
Volavka stříbřitá / Little Egret
Střízlík obecný / Eurasian wren
Střízlík obecný / Eurasian Wren
Volavka popelavá / Grey heron
Volavka popelavá / Grey Heron
Kormorán velký / Great cormorant
Kormorán velký / Great Cormorant
Husička vdovka / White-faced Whistling Duck
Šoupálek dlouhoprstý / Eurasian treecreeper
Šoupálek dlouhoprstý / Eurasian Treecreeper
Pohled na mokřad z hide
Pohled na mokřad z hide

You may also like...

1 Response

  1. 25 prosince, 2023

    […] V blízkém Llanelli najdete WWT (Wildfowl & Wetlands Trust). WWT je v Anglii a Walesu organizace, která zakládá rezervace a stará se o mokřady, kde hnízdí mnoho druhů ptáků. Je to taková zoo, zaměřená na ptáky ve svém přirozeném prostředí. V rezervaci je mnoho pozorovatelen (takzvaných Hide), kde sedí nadšenci, kteří pozorují a fotí místní ptactvo. Jejich nadšení je opravdu nakažlivé. Více o birdwatchingu se dočtete zde: Birdwatching v Anglii. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *