Jaké jsou náklady na bydlení v Anglii?

Když jsme se přistěhovali do Anglie v roce 2016, bylo poměrně jednoduché pronajmout si dům. Dnes na začátku roku 2025 je pronájem složitější a ceny jsou skoro dvojnásobné. Kromě nájmu jsou v Anglii spojené s bydlením i další náklady, například council tax. Tento článek vám může pomoct si udělat představu o nákladech na bydlení v Anglii v roce 2025.

Náklady na bydlení v Anglii

Nárůst cen nájmů v Anglii po 9 letech

Průměrná cena pronájmu nemovitostí v roce 2024 byla v Anglii £1,362 . Nejvíc ceny pronájmů rostou v Londýně (za rok 2024 o 11,6%), nejméně je to v Yorkshire (za rok 2024 nárůst o 5,7%). Průměrná cena pronájmu v Londýně byla v roce 2024 £2,206. Uvedené statistiky jsou z Office for National Statistics.

My jsme si v Gloucesteru v roce 2016 pronajali dvoupokojový dům za £590. Nyní náš landlord (Kdo je landlord?) dům prodal a ceny podnájmů za stejně velký dům jsou v Gloucesteru průměrně £1,146. To je tedy skoro dvojnásobná cena za 9 let. (nárůst o 94%).

V Anglii se nepoužívá označení velikosti bytů a domů jako v ČR (1+1, 2+1, 2+kk…). Uvádí se pouze počet ložnic. Například dům se dvěma ložnicemi (2-bedroom house) může mít dvě ložnice, kuchyň spojenou s obývacím prostorem, samostatný obývací pokoj (lounge) a koupelnu s WC.

Navíc je na trhu k pronájmu méně nemovitostí a poptávka je veliká. Sehnat bydlení je tedy složitější, zvlášť pokud jde o levnější domy.

Píšu zde o pronájmu domů ne proto, že by nám nestačil pro dva lidi byt, ale protože v Gloucesteru těch bytů moc není. Bydlí se tu obvykle v terraced house nebo v semi-detached houses. (viz slovník v tabulce níže). Nejlevnější je v Anglii shared house. To znamená, že dům sdílíte s mnoha dalšími nájemníky. Máte k dispozici jeden pokoj a ostatní místnosti – kuchyň, koupelnu, chodbu – jsou společné. Je to tu nejlevnější typ bydlení, ale pokud je jeden z nájemníků problematický, soužití je pak obtížné pro všechny.

Druh domu anglickyPřibližný český význam
Terraced houseŘadovka
Semi-detachedDva domy spojené jednou zdí.
DetachedOddělené domy
Flats / ApartmentsByty
BungalowPřízemní dům bez pater.
MaisonetteByty v domě, kde každý má svůj vstup bez společné chodby. Obvykle přízemí je jeden maisonette. Druhý je v patře a je přístupný venkovním schodištěm.
Shared houseDům, který je rozdělený na uzamykatelné pokoje. Nájemníci mají vlastní pokoj, ale všechny další místnosti jsou sdílené. Včetně koupelny, WC a kuchyně.

Teraced house
Teraced houses neboli řadovka
Bungalows jsou přízemní domy. Ideální pro důchodce a imobilní lidi.
Semi-detached house je dům pro dvě oddělené domácnosti.

Celkové náklady na bydlení v Anglii

Utilities

Kromě nájmu musíte v Anglii počítat také s utilities (elektřina, plyn, voda, internet).

Ceny internetu jsou vyšší než v ČR. Velmi rozšířený je tu Fibre Internet. To znamená, že vám zavedou přímo do domu optické vlákno. Rychlosti internetu začínají na cca 130Mbps, průměrná rychlost je pak okolo 350Mbps. Ceny se pak pohybují od cca £30 do £70 za měsíc. U DSL internetu musíte k ceně internetu připočítat také pronájem telefonní linky (landline), což je £20-£30. Rychlosti připojení jsou nižší a cena s pronájmem linky je podobná nebo o málo nižší než u optického fibre připojení.

Vody je v Anglii dostatek. Pro běžný dům v Gloucesteru vychází poplatky za vodné a stočné okolo £330 za rok (£27 za měsíc). Spotřeba elektřiny a plynu závisí na tom, jak zateplený je pronajatý dům a jak moc topíte. Zimní teploty v Anglii málokdy spadnou pod nulu, proto se tu zateplování nijak extra neřeší. Navíc Angličané jsou známí tím, že když se chtějí v zimě zahřát, vezmou si radši svetr, než aby víc topili. Většina Angličanů má doma v zimě teploty do 20°C. My jsme si zvykli mít přes zimu někdy i 16°C. Topíme plynem a ročně platíme za elektřinu a plyn do £1000.

Council tax

Council tax je místní nebo obecní daň, kterou vybírá město. Platí se z každého bydlení v UK a je poměrně vysoká. Platí ji nájemce, ne pronajímatel. Výše této daně závisí především na lokalitě, ve které žijete, a pak také na počtu lidí, kteří v nemovitosti bydlí. V bohatších, hezkých oblastech je tato daň vyšší. V chudších čtvrtích nebo na venkově je daň nižší. Výše council tax se dělí do 4 zón (bands). My v Gloucesteru bydlíme v band A, tedy v té nejlevnější zóně, a platíme £145 za měsíc. Průměrná výše councel tax za nejvyšší band D byla v roce 2024 £1,668.

Z council tax se platí místní služby jako údržba silnic, vyvážení popelnic, ale také sociální služby, jako je péče o seniory, postižené lidi a bezdomovce. Dále městská policie a hasiči, knihovny, školy a komunitní centra.

Podrtženo, sečteno: Jaké jsou tedy náklady na bydlení v Anglii roce 2024

Pokud v Gloucesteru sháníte levnější bydlení, můžete sehnat pronájem bytu nebo menšího domu do £1000 měsíčně. Nejlevnější council tax platíte okolo £140. Utilities vyjdou na cca £160. Celkové náklady jsou tedy od cca £1300. Pokud byste chtěli bydlet v Londýně, počítejte tak s dvou až trojnásobnou cenou. Na severu Anglie budou náklady o trochu nižší.

Jen pro představu, jaká část výplaty padne na bydlení. Průměrná mzda byla v Gloucesteru v roce 2024 asi £3,450. Osobně ale neznám cizince, který by tu měl plat vyšší než £2,000. Náklady na bydlení tedy obvykle tvoří nadpoloviční část z příjmů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *