7. Anglické zdravotnictví – NHS
10 zajímavostí, které vás v Anglii překvapí – 7. díl

Co je NHS?
Anglický zdravotní systém je známý pod zkratkou NHS (National Health Service) a byl založen v roce 1948. Systém je primárně financovaný daňovými odvody výdělečně činných osob, ne však zdravotním pojištěním. Každý občan Spojeného království tak má nárok na bezplatnou zdravotní péči, nezávisle na výši příspěvku do státní daňové pokladny. I občané, kteří nejsou výdělečně činní, mají nárok na bezplatnou zdravotní péči. Zdravotní pojištění si Britové platí jen v případě, když si chtějí zajistit nadstandartní péči. Veškerá standartní péče je zdarma, včetně pobytu v nemocnici či nákladných specializovaných vyšetření.
Za těch 7 let, co v Anglii žijeme, můžeme pozorovat, že se tu mnoho věcí ve zdravotnictví žel zhoršilo. Především jsou tu přetížené nemocnice i ordinace praktických lékařů. Pokud není váš problém urgentní, můžete na vyšetření čekat týdny, i měsíce. Nedostatek personálu se začal projevovat po Brexitu, ale největší ránu dostal zdravotní systém během pandemie Covidu.
Co vás možná překvapí, když budete muset v Anglii k doktorovi?
U svého GP (praktického lékaře) si musíte před návštěvou nejdřív domluvit schůzku (appointment). Nemůžete jen tak přijít k doktorovi bez předchozí telefonické domluvy. Většinou se vás po telefonu zeptají, jestli už jste navštívil lékárníka. Lékárníci v Anglii jsou schopní vás prohlédnout a poradit s některými problémy. Případně vám doporučí, abyste si domluvil schůzku u doktora.
Přístup lékařů k pacientům je tu trochu jiný než v Česku. V Česku mohou být někteří lékaři „tradičnější“ ve svém přístupu a komunikaci s pacienty. V Anglii se vždy kladl důraz na zapojení pacienta do procesu léčby. Více se očekává, že odpovědnost za své zdraví má především pacient. Vždy se tu kladl důraz na to, aby lékaři pacientům podrobně a srozumitelně vysvětlili diagnózu a možnosti léčby. Toto platí i pro cizince. Cizinci, kteří nerozumí anglicky, si mohou říct o tlumočníka, který jim bude rozhovor s lékařem překládat. Tlumočení může probíhat s osobní účastí tlumočníka, ale i přes videokonferenční hovor nebo po telefonu. Tlumočníky plně hradí NHS.
Když jsem bydlel v Česku, vzpomínám si, že tam byly snahy o zavedení nějakého elektronického systému pro sdílení zdravotních záznamů. Co si ale pamatuji, nikdy to tam moc nefungovalo. V Anglii je elektronický zdravotní záznam standard a sdílí ho mezi sebou různá zdravotnická zařízení. Také tu jsou mobilní aplikace, které pacientům umožňují, aby (v omezené míře) do svého záznamu mohli odkudkoli nahlédnout. Tento systém se stále vyvíjí a má nové a nové funkce.
Jak si zavolat v Anglii sanitku?
Sanitku (emergency) si v případě nouze zavoláte v Anglii na čísle 999. Pro neurgentní zdravotní dotazy slouží číslo 111. Když si nejste jistí, jestli volat 111 nebo 999, tak vytočte spíš 111. Personál zjistí, jak je váš problém závažný a případně vám poradí co dělat.
Chcete vědět o dalších zvycích v Anglii? Přečtěte si článek: 10 zajímavostí, které vás v Anglii překvapí
1 Response
[…] Anglické zdravotnictví […]