Jaká muzea v Londýně navštívit?
Londýn je celkově drahé město. Vstup do mnoha muzeí je v něm ale zdarma. A navíc je v nich opravdu co vidět. Která muzea v Londýně byste si rozhodně neměli nechat ujít? To se dočtete v tomto článku.
Britské muzeum / British Museum
Britské muzeum je jedno z nejvýznamnějších a nejstarších světových muzeí kultury a historie. Bylo založeno v roce 1753. Najdete ho v centrálním Londýně v Great Russell Street (na mapě ho najdete nejlépe podle postcode WC1B 3DG). Vstupné do muzea je zdarma, ale pokud budete chtít průvodce nebo navštívit nějakou specializovanou exhibici, může být vstup zpoplatněn. Někdy je také potřeba se na stránkách muzea předem registrovat a zamluvit si time slot. Oficiální stránky Britského muzea jsou zde: britishmuseum.org

Pokud si chcete v britském muzeu prohlédnout všechno, pravděpodobně vám nebude stačit ani celý den. Muzeum obsahuje 94 galerií, které zabírají celkovou plochu 75 000 m2 a najdete v něm okolo 8 milionů exponátů. Které exponáty jsou natolik jedinečné, že by vám neměly uniknout?
Rosettská deska – díky tomuto nálezu mohou vědci rozumět egyptským hieroglyfům a démotickému písmu. Deska totiž obsahuje shodný text v řečtině a těchto dvou písmech.

Sochy z aténského Parthenonu – místnost v muzeu, která má rozměr chrámu zasvěceného řecké bohyni Athéně, obsahuje sochy, které z tohoto chrámu pocházejí.

Exhibice starověkého Egypta – toto je asi největší chlouba muzea. Mimo jiné tam najdete mumii královny Kleopatry a sochy mnoha egyptských faraonů.

Kýrův válec – kamenný dokument z 6. století př. n.l., který popisuje porážku Babylóna perským králem Kýrem Velikým. Za zmínku stojí, že text na válci popisuje události, o kterých se zmiňuje i Bible.

Z dalších exponátů vás možná zaujmou expozice věnované starověké aztécké říši nebo indické a čínské historii.
Pokud se alespoň trochu zajímáte o historii, Britské muzeum si rozhodně nenechte ujít.
Přírodopisné muzeum / Natural History Museum
Přírodopisné muzeum bylo otevřeno v roce 1881. Nachází se nedaleko Britského muzea. Hlavní vchod je z ulice Cromwell Road, post code SW7 5BD. Expozice je rozdělena do 4 zón, které se odlišují barvou. V oranžové zóně najdete především přednáškový sál Attenborough studio. Modrá zóna se zaměřuje na zvířata. Najdete tam expozice s dinosury, savci a mořskými živočichy. Nepřehlédnutelný je sál s plejtvákem obrovským. Velkou část výstavy tvoří kostry zvířat, ale například plejtvák je model ve skutečné velikosti vyrobený z plastu. Zelená zóna obsahuje především expozici minerálů a fosílií, ale také hmyz, pavouky a ptáky. V červené zóně pak najdete vše o naší zeměkouli. Zajímavá je například místnost s pohyblivou podlahou, která simuluje zemětřesení. Jsou tam dokonce nahrané otřesy z některých konkrétních velmi ničivých zemětřesení, takže v simulátoru je pocítíte na vlastní kůži, naštěstí bez nebezpečí zavalení zřícenou budovou.
Vstup do přírodopisného muzea je také zdarma. Zpoplatněné jsou jen některé dočasné výstavy nebo průvodce. Předtím než muzeum navštívíte, je potřeba se zaregistrovat. Ideálně na internetu na stránkách: ticketing.nhm.ac.uk/events/GENAD-ADM
Níže opět menší ukázka fotek z muzea.



Vymřel někdy v druhé polovině 17. století vinou přistěhovalců na ostrově Mauricius.


Muzeum vědy / Science Museum
Třetím velmi zajímavým londýnským muzeem je Muzeum vědy. Vstup do něj je z ulice Exhibition Road, post code SW7 2DD. Založeno bylo v roce 1857. Najdeme v něm některé opravdu unikátní exponáty z období páry, počátků a pozdějšího vývoje letectví, dobývání vesmíru, počátků počítačové éry nebo z oboru lékařství, chemie a měření času. V muzeu si můžete také prakticky vyzkoušet některé fyzikální a chemické experimenty.




Z oboru matematiky a informačního věku je také zajímavé vidět fungující exemplář diferenciálního sčítacího stroje Charlese Babbage. Tento stroj postavilo přímo Muzeum vědy podle dokumentace vytvořené Babbagem.
Další muzea v Londýně
V Londýně jsou ještě mnohá další muzea zdarma. Například Londýnské muzeum / Museum of London, které se zaměřuje na dějiny města. Dozvíte se v něm například podrobnosti o Velkém požáru Londýna. Tato katastrofa v roce 1666 zničila velkou část tehdy ještě dřevěného města. V budovách 200 let starého lodního skladu u Canary Wharf se nachází Museum of London Docklands. Tam se seznámíte s Londýnem jako významným přístavním městem.
Dále můžete zavítat do Muzea Viktorie a Alberta / Victoria and Albert Museum, kde jsou k vidění obrazy, sochy, šperky a další cenné umělecké předměty.
Při vaší cestě do Londýna by návštěva muzea neměla chybět. Naplánujte si ji už jen proto, že je to skvělý náhradní plán, když prší. Těch deštivých dnů je v Anglii totiž docela hodně. Muzea v Londýně jsou poměrně rozlehlá, jsou tam milióny exponátů a kilometry chodeb. Nepočítejte s tím, že za jeden den zvládnete víc než jedno. Vyberte si nějaké, které je vám blízké, a užijte si ho.